Tekâmül

Din Muallimi Kitabı Üzerine

Hayat-ı içtimaîye ve dünyevîye meşgul olan insanlar ahirete taalluk eden vazifelerinde ilmî derinliklere dalarak her mevzuyu detayına kadar öğrenememektedir. Halkla iç içe yaşayıp bunu gören İslam âlimleri böyle durumlar için muhtasar eserler kaleme almış ibâdât ve muâmelât noktasında kısa kısa bilgilerin bulunduğu eserler neşretmişlerdir. Bunlara misal olarak Nuru’l-İzah ve Mızraklı İlmihal gösterilebilir. Bu eserler bir Müslümanın günlük yaşantısında ne yapması gerektiği ve ibadetlerini yaparken nelere dikkat etmesi gerektiği hakkında mu’ciz ilimlere havidir. Zamanın ve insanların değişmesi ile bu eserlerde yeri geldiğinde içerik bakımından değişik şekillerde başka isimlerle neşredilmiştir.

Binâen âlâzâlik (bundan dolayı) insanların ilme kolay ulaşabilmeleri için Şemsi ve Salih Efendi beraberce Din Muallimi adında bir eser neşretmişlerdir. 36 sayfadan teşekkül eden bu eserde Allah’ın birliği ve tevhid ilmi, insan ve İslâm’ın tarifi, asıl iman nedir, kıyamet meselesi, zekat vermek ve kurban kesmek gibi bir çok konu kısa kısa işlenmiştir.

Ayrıca kitabın üst kısımlarında özlü sözler diye tabir edebileceğimiz kısa kısa sözlere yer verilmiştir. Misâlen ikinci sayfanın başında “Dünya gider, din kalır. Vücut gider, can kalır” yazılmıştır. Sıbyan talebelerin kolayca istifade edebileceği bu esere ve diğer detaylarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kitabı okumak için: Din Muallimi – Şemsi ve Salih Hocaefendi

Reklam
ANAHTAR KELİMELER:
BU İLÂNI SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA NEŞRET
ZİYARETÇİ TESBİTLERİ

Henüz fikir beyân edilmemiş. İlk tesbiti siz yapabilirsiniz.

BİR TESBİT YAZ